393 844 kr!
Den siffran är stor nog att stå för sig själv! Det är hur mycket ni fantastiska spelare och föräldrar har hjälpt till med att dra in till föreningen genom de olika lottförsäljningar som vi tillsammans gjorde under slutet av förra året. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något!
Tillsammans med Folkspel sålde vi lotter till tre olika Bingolottoomgångar, samt kalendrar och Sverigelotter. Detta gör att lagkassorna för de våra ungdomslag har vuxit med nästan 200 000 kr och ett lika stort bidrag går in till klubbens ungdomsverksamhet.
Så klubben vill nu skicka ett stort tack till er spelare som sålde, er föräldrar som både sålde, köpte och fixade och till er lottansvariga och kassörer som höll ihop det hela. Ert bidrag är guld värt!
Nästa omgång vi kommer att sälja Bingolotter till är påskomgången. Och då väntar nya sköna pengar till lagkassorna!