Stöd Tyresö Handboll - Bli stödmedlem
Tyresö Handboll logo
Tyresö Handboll
Föreningen där alla vill vara med!
Dam Elit

Tyresö Handbolls A-damer
 
Välkommen Sarah!
2026-04-24 08:10
Sarah Hansson

Vi säger med ett stort rödgult leende välkommen till Sarah Hansson. En 9M spelare som redan anslutit till Tyresö Handboll och damtruppen sedan en vecka tillbaka. Kommer närmast från Huddinge och spel i allsvenskan den gångna säsongen. Har Skuru IK som moderklubb där hon spelat sedan barnsben med spel i allt upp till representationslaget. Med Sarah både spetsar och breddar vi vår trupp på ett bra sätt. En stark central försvarare och framåt en spelare med skyttet som adelsmärke. Gillar svart-svart. En spelare med stor potential som vi ser fortsatt utveckling i varför det ska bli väldigt roligt att följa Sarah och hennes utveckling framåt. 

Men vem är Sarah egentligen? Det fick vi flera svar på över en fika efter torsdagsträningen.  

Linn förlänger!
2026-03-31 19:47
Linn Henner förblir rödgul!

Vänsterkanten, liraren och den ständigt pillemariska Linn Henner kom till Tyresö 2021 och nu har hon kritat på för två nya säsonger. 

Tack Anna Pettersson!
2026-03-29 20:30
Anna Pettersson!

2008 inledde en liten parvel vid namn Anna Petterson sitt handbollsspelande i Tyresös bollskola. 18 år senare efter bland annat 112 matcher i a-tröjan, över 300 mål och tredubbelt så många assist, minst :-), är det dags att avluta sin elit-satsning. 

Holly inför Huddinge
2026-03-24 13:43
Holly Åberg

Dags för årets sista inför match inlägg. Imorgon onsdag stänger damerna sin säsong med hemmaderby mot Huddinge kl 19.00 i Tyresöhallen. Två lag som vill avsluta sina säsonger med en vinst. Är sedan tidigare klart att Huddinge nästa säsong spelar i div 1 och vi själva undvek negativt kval sedan några omgångar tillbaka. Så i Tyresöhallen kommer det spelas allsvensk damhandboll även nästa säsong vilka vi alla runt laget och i föreningen är väldigt glada över :-).

Huddinge har flera spelare att ha koll på med extra fokus på kantspringaren Felicia Norsten Vikström samt deras vassa 9M uppställning. Vi vill verkligen gå in i denna match på bästa sätt med mycket energi och en stor vilja att göra en riktigt stark insats inför vår underbara publik. Inför denna match är det en av våra målvakter, Holly Åberg som stått vid intervjubordet. Så vad säger tjejen med det sköna leendet om morgondagens match och säsongen som helhet?    

Linn inför Redbergslid
2026-03-12 06:51
Linn in action!

På söndag är det dags för damernas sista bortamatch och den resan går mot Götet där det vita eleganterna Redbergslid står för motståndet. I höstas en jämn match där vi lyckades vinna till slut så det väntar en tuff drabbning i allsvenskans näst sista omgång. Och att möta ett lag som slåss för sin överlevnad och undvika nedflyttning ger matchen lite extra krydda. Så vi måste vara beredda på ett väldigt taggat Redbergslid och få till försvars- och målvaktsspelet från start. Gäller bland annat att ha koll på Amanda Källström och övriga på 9M men även Johanna Einarsson på högerkanten och Selma Maderner kräver extra bevakning för att nämna några.

En som vaknat på rätt sida de senaste matcherna är vår spjuver Linn Henner så låt höra vad hon har att säga inför söndagens match?   

Huvudsponsorer
Materialsponsorer