Tyresö handboll är oerhört glada att kunna presentera Joakim Lindgren som ny målvaktstränare för våra damer. Jocke tar nu över stafettpinnen efter Patrik och har redan inlett samarbetet med våra målvakter i form av träning och samtal. ”Jocke” är för många en välkänd profil både runt och i Stockholm men även nationellt. Han har haft flera uppdrag i handboll Öst, och allt vad det hetat under åren :-), samt SHF. Har utbildning i och runt fysträning, är fotograf samt framför allt mv-tränare sedan 10-talet år tillbaka. Jocke kommer närmast från vår grannklubb Huddinge HK där han drillade dammålvakterna. Men vad vet vi i övrigt om Jocke? Som alltid med nya ledare och spelare på damsidan blev det lite snack över en fika.
Tjena och välkommen till Tyresö Jocke. Varför tackade du ja till detta uppdrag? Tack så mycket! Det känns som ett riktigt spännande uppdrag, så det var svårt att tacka nej till att få jobba med tre talangfulla målvakter som har olika kvaliteter och spetskompetenser.
Vad har du för handbollsmässig bakgrund? Som spelare var jag målvakt med Div. 2-spel som största merit. Tränarkarriären startade i tonåren och jag har haft lag från bollskola till senior på olika nivåer. De senaste 10 åren har jag fokuserat enbart på målvaktsspel och då bl. a. haft uppdrag i Allsvenskan, för Handboll Öst och på Riksläger. Ibland springer jag även runt vid sidan av planen med ett par kameror och dokumenterar.
Vad ser du framåt mot mest den kommande säsongen? Att få bidra till att målvakterna utvecklas och förhoppningsvis står för avgörande insatser när det behövs som mest.
Hur ser du på Tyresö dams målvaktsuppställning kommande säsong? Det känns som en stark trio! Som jag skrev innan så upplever jag att det är tre målvakter med olika spetskompetenser som kompletterar varandra på ett väldigt bra sätt. Alla tre är vinnarskallar och har drivet att pusha sig själva i sin träning vilket ger bra förutsättningar för utveckling.
Avslutar med några snabbfrågor:
Laga mat själv eller bli bjuden? Bli bjuden🍝
Chips eller popcorn? Popcorn🍿
Semester med snö, bad eller äventyr? Sol & bad🏝️
Frack eller träningsoverall? Hamnar mittemellan med jeans och t-shirt👖
Titta på en handbollsmatch eller en bra film? En bra film🎥
Oj det svaret såg vi inte komma :-)
Återigen varmt välkommen till Tyresö handboll Jocke!