En sommar fylld av handboll, rörelseglädje och gemenskap!
Nu är hösten här och vi på Tyresö Handboll kan blicka tillbaka på en fantastisk sommar! Under sommarlovet har vi haft fullt fokus på att skapa roliga och meningsfulla aktiviteter för de barn och ungdomar som varit på hemmaplan.
Fem veckor med pop up-verksamhet
Under fem veckor har vi bedrivit pop up-verksamhet på olika platser runt om i Tyresö, med särskilt fokus på Granängsringen och Alby friluftsgård. Sommarens pop up-verksamhet avslutades med en väldigt lyckad Handbollens dag på Nyboda bollplan.
Under dessa veckor har vi mött massor av barn med allt från ingen tidigare erfarenhet till flera års erfarenhet av handboll. Oavsett tidigare erfarenhet har målet varit detsamma: att skapa rörelseglädje, gemenskap och en möjlighet för alla att vara med.
Det allra roligaste har varit att se barnen lämna våra aktiviteter med ett leende på läpparna!
En aktiv sommar på vårt fritids
Parallellt med pop up-verksamheten har vår fritidsverksamhet varit igång under sommaren. Här har vi fyllt dagarna med lek, sol, bad och självklart massor av handboll!
Tillsammans har vi skapat en sommar fylld av roliga aktiviteter, gemenskap och härliga minnen.
Summer Camp
Som pricken över i avslutade vi sommarlovet med en lyckad Summer Camp under den sista veckan innan skolstart.
Med deltagare från fyra olika föreningar blev det en fantastisk vecka fylld med handboll, nya vänskaper och gemenskap över föreningsgränserna. Det är precis den typen av möten och upplevelser som vi vill skapa genom våra läger.
Ett stort tack till alla som gjort sommaren möjlig!
Vi vill rikta ett stort tack till alla barn som deltagit i våra aktiviteter och till alla fantastiska ledare som med sitt engagemang och sin energi gjort den här sommaren möjlig och minnesvärd.
Nu tar vi med oss sommarens glädje och gemenskap in i en ny handbollssäsong!
Trygghet - Gemenskap - Glädje - Kvalité
























